Олимписки парк (Рио де Жанеиро)

Олимпискиот парк во Рио де Жанеиро

Олимпискиот парк во Рио де Жанеиро е група на девет спортски објекти во Бара да Тижука, во западниот дел на Рио де Жанеиро, Бразил, кои ќе бидат искористени за Летните олимписки игри 2016 и за Летните параолимписки игри 2016. Од деветте објекти, седум имаат трајна структура.

ИсторијаУреди

На местото на Олимпискиот парк претходно бил поставен Меѓународниот автодром Нелсон Пике, уште познат како Жакарепагва, [1][2] на чија патека била претходно одржувана Големата награда на Бразил во Формула 1 многупати низ 1980те години, пред да биде преместена на Интерлагос во 1990 година.

ОбјектиУреди

 
Воздушен приказ

Деветте објекти кои ќе бидат користени во Олимпискиот парк се:[3][4]

По Олимписките игриУреди

По завршувањето на Летните олимписки и параолимписки игри 2016, третата Кариока арена ќе стане спортско училиште, додека пак останатите шест објекти ќе бидат дел од Олимпискиот тренинг центар кои ќе биде отворен по игрите.[5][6]

НаводиУреди

  1. Питер Луис (15 September 2013). "Rio Olympics 2016: Brazilian city in a race against time to be ready to play host to the Games". ABC News Australia. Australian Broadcasting Corporation. Посетено на 14 May 2016.
  2. Џонатан Ватс (5 August 2015). "The Rio property developer hoping for a $1bn Olympic legacy of his own". The Guardian. Guardian Media Group. Посетено на 14 May 2016.
  3. "Introducing Carioca Arena 1… the new home of Olympic basketball". Rio 2016. Organizing Committee of the Olympic and Paralympic Games Rio 2016. 12 January 2016. Посетено на 4 March 2016.
  4. "Barra Region". Portal Brasil 2016. Governo Federal do Brasil. Посетено на 4 March 2016.
  5. "Rio 2016 Olympic and Paralympic Games venues to leave sporting, educational and social legacy to city". Rio 2016. 29 July 2015. Посетено на 4 March 2016.
  6. "Barra Olympic Park, heart of the Rio 2016 Games, 95 per cent complete". Rio 2016. 29 December 2015. Посетено на 6 March 2016.

Координати: 22°58′37″ S; 43°23′38″ W / 22.977° S; 43.394° W / -22.977; -43.394