Автодром Хосе Карлос Пасе, исто така позната по својото поранешно име Интерлагос, е тркачка мото-спорт патека, која се наоѓа во градот на Саун Пауло, во соседството на Интерлагос, преименувана по Карлос Пасе, бразилски Формула 1 возач кој настардал во 1977 година во авионска несреќа. Тоа е добро познато место за одржување на бразлиското Гран при во Формула Еден.

Автодром Хосе Карлос Пасе
МестоСаун Пауло, Бразил
Часовен појасUTC−03:00
Координати23°42′4″S 46°41′50″W / 23.70111° ЈГШ; 46.69722° ЗГД / -23.70111; -46.69722
Сместивост60,000
Изградбата почнала1938
Отворен1940
Поранешни имињаАвтодром Интерлагос(1940–1985)
Главни настаниФИА Формула 1
Brazilian Grand Prix (1972–1977, 1979–1980 and 1990–present)
FIA World Endurance Championship 6 Hours of São Paulo (2012-2014)
Mil Milhas Brasil, Stock Car Brasil, Fórmula Truck, TC 2000, Formula 3 Sudamericana (till 2013), Brazilian Formula Three Championship (2014–present)
Current circuit (2000–present)
Должина4.309 км
Кругови15
Најбрз круг1:11.044 (Холандија Макс Верстапен, Red Bull Racing-TAG Heuer RB13, 2017)
4th variant (1997–1999)
Должина4.292 км
Кругови15
Најбрз круг1:18.397 (Канада Жак Вилнев, Williams-Renault FW19, 1997)
3rd variant (1990–1996)
Должина4.325 км
Кругови15
Најбрз круг1:18.455 (Германија Михаел Шумахер, Бенетон-Форд B194, 1994)
2nd variant (1979–1989)
Должина7.87385 км
Кругови26
Најбрз круг2:27.31 (Франција Рене Арно, рено RE20, 1980 Бразлиски Гранд При1980)
Original circuit (1940–1978)
Должина7.960 км
Кругови26
Најбрз круг2:34.16 (Франција Жан-Пјер Жариер, Shadow-Ford DN5, 1975)
Мрежно местоautodromointerlagos.com

Бразилското Гранд При секогаш било повеќе од промотивен настан, отколку профитерска-трка за себе. Договорот бил продолжен до 2022 година, иако рекламирање на тутун е забрането уште од 2006 година.

Наводи уреди