Оливеира до Баиро

Оливеира до Баиро (португалски: Oliveira do Bairro) — град и општина во Централниот регион, Португалија. Населението во 2011 година изнесувало 47.729 жители, на површина од 335.27 км2. Самиот град имал население од 3.077 во 2001 година.

Оливеира до Баиро
Oliveira do Bairro
општина
Знаме на Оливеира до БаироГрб на Оливеира до Баиро
LocalOliveiraDoBairro.svg
Земја Португалија
ОбластЦентарен регион
Меѓуопшт. заедницаАвеиро
ОкругАвеиро
Околии4
Управа
 • ПретседателДуарте Ново
Површина
 • Вкупна87,32 км2 (3,371 ми2)
Население (2011)
 • Вкупно23.028
 • Густина2,6/км2 (6,8/ми2)
Часовен појасWET/WEST (UTC+0/+1)
Координати40°31′N 8°30′W / 40.517° СГШ; 8.500° ЗГД / 40.517; -8.500Координати: 40°31′N 8°30′W / 40.517° СГШ; 8.500° ЗГД / 40.517; -8.500
Мреж. местоwww.cm-olb.pt