Олги (монголски: Өлгий) е главен град на Бајан-Олги Провинцијата во Монголија. Градот се наоѓа на запад во Монголија со вкупно население од 28.400.[1].

Олги
Өлгий
Град
Олги
Земја Монголија
Покраини Бајан-Олги
Височина 1.710 м
Координати 48°58′06″N 89°58′07″E / 48.96833° СГШ; 89.96861° ИГД / 48.96833; 89.96861
Население 28.400 (2006)
Часовен појас UTC+7
Повикувачки бр. +976 (0)142
Регистарски таблици БӨ_ (_variable)
Местоположба на Олги во Монголија
Местоположба на Олги во Монголија

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Ministry of Health of Mongolia. National Center for Health Development. Health Indicators 2006 [1] Архивирано на 25 октомври 2007 г.