Олги (монголски: Өлгий) е главен град на Бајан-Олги Провинцијата во Монголија. Градот се наоѓа на запад во Монголија со вкупно население од 28.400.[1].

Олги
Өлгий
Град
Олги
Земја Монголија
Покраини Бајан-Олги
Височина 1.710 м
Координати 48°58′06″N 89°58′07″E / 48.96833° СГШ; 89.96861° ИГД / 48.96833; 89.96861
Население 28.400 (2006)
Часовен појас UTC+7
Повикувачки бр. +976 (0)142
Регистарски таблици БӨ_ (_variable)
Местоположба на Олги во Монголија
Местоположба на Олги во Монголија
Местоположба на Олги во Монголија

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Ministry of Health of Mongolia. National Center for Health Development. Health Indicators 2006 [1] Архивирано на 25 октомври 2007 г.