Оларски јазик

Оларскиот јазик, познат и како пораншко-оларскогадапски, оларо, халарски, аларски или аларско-гадапаски, е дравидски јазик кој се зборува Андра Прадеш во Индија. Јазикот е многу сличен со кондекорскиот јазик, и понекогаш овие два јазика се класифицираат како еден ист.[1]

Оларски јазик
Гадапски јазик
Застапен воИндија
Говорници15,000 оларски, 8,000 кондекорски  
Јазично семејство
дравидско
 • централни
  • коламско-парџиски
   • парџиско-гадапски
    • оларски јазик
Јазични кодови
ISO 639-3или:
gdb — оларски
gau — кондекорски

КласификацијаУреди

Оларскиот јазик е дел од централната група на дравидски јазици. Јазикот е сроден до мудилско-гадапскиот и со парџискиот јазик.[2][3]

НаводиУреди

Користена литератураУреди

 • Krishnamurti, B. (2003), The Dravidian Languages, Cambridge University Press, ISBN 0-521-77111-0

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди