Езерото Окичоби — најголем резервоар на слатка вода што ја снабдува „тревната река“ Еверглејдс, иако текот веќе не и е доволно обилен за да го одржи приливот во заливот во Јужна Флорида. Езерото се наоѓа во плитка депресија која некогаш била дел од морското дно, а од јужната страна на брегот е преградено со талог од тресет. Езерото се полни со вода преку реката Кисими и езерото Истокпога. Ова езеро нема истек - водите му течат јужно и се губат во мочуриштата Евергледјс. Од 50-тите години на 20 век, се изградени голем број канали за да бидат пренасочени езерските води за потребите на земјоделството, но и за потребите а туристичките градови по должината на источниот брег на Флорида.[1][2]


Окичоби Okeechobee
Macaco
поглед од вселената, септември, 1988
ПодрачјеФлорида
Координати26°56′N 80°48′W / 26.933° СГШ; 80.800° ЗГД / 26.933; -80.800
Главни приливиТејлор Крик, Кисими
Главни истециЕвергледс
Сливни земјиСАД
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
}}
730 ми (1,900 km2) км2
Прос. длабочина9 ст (2.7 м) м
Најг. длабочина12 ст (3.7 м) м
Зафатнина1.25 cu mi (5.2 km3) (we think) км3
Надм. височина12.27 ст (3.74 м) to 18.02 ст (5.49 м) м
ОстровиКример, Тори, Рита, Грас, Обсервејшн, Бирд, Хорс, Хог, Игл Беј

Наводи

уреди
  1. Muller, Peter O. "Lake Okeechobee." World Book Online Reference Center. 2008. 12 Jan. 2008 <http://www.worldbookonline.com/wb/Article?id=ar309640 Архивирано на 8 јуни 2011 г.>
  2. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2011-05-18. Посетено на 2011-01-24.