Орхеј „Ока“ Николов (25 мај 1974; Ербах, Западна Германија) — професионален фудбалски голман којшто настапува за Форт Лаудердејл Страјкерс во Западната американска фудбалска лига[1]. Николов исто така настапувал и за фудбалската репрезентација на Македонија.

Ока Николов
Лични податоци
Роден на 25 мај 1974(1974-05-25)(49 г.)
Роден во Ербах, Западна Германија
Висина &100000000000001880000001,88 м
Позиција Голман
Клупски податоци
Сегашен клуб Форт Лаудердејл Страјкерс
Број 39
Младинска кариера
1981–1989 ФК Сандбах
1989–1991 Дармштад 98
1991–1993 Ајнтрахт Франкфурт
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1992–1996 Ајнтрахт Франкфурт II 73 (0)
1995–2013 Ајнтрахт Франкфурт 379 (0)
2013 Филаделфија Јунион 0 (0)
2014– Форт Лаудердејл Страјкерс 0 (0)
Репрезентација
1998–2001 Македонија 5 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 25 ноември 2013

Тој поминал деветнаесет сезони во екипата на Ајнтрахт Франкфурт, натпреварувајќи се во 413 официјални натпревари во 13 сезони во Бундеслигата (вкупно 19).[2][3]

Наводи уреди

  1. „Nikolov, Oka“ (германски). kicker. Посетено на 16 July 2011.
  2. Feick, Michael (12 August 2010). „Oka Nikolov remains in Eintracht goal“ (германски). Eintracht's official website. Архивирано од изворникот на 2013-12-24. Посетено на 19 May 2013.
  3. „Nikolov returns“ (германски). Frankfurter Neue Presse. 20 March 2013. Архивирано од изворникот на 2013-12-24. Посетено на 19 May 2013.

Надворешни врски уреди