Окапи
Okapi2.jpg
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Хордови
Класа: Mammalia
Ред: Парнокопитни
Семејство: Жирафи
Потсемејство: Окапија
Род: Окапи
Lankester, 1901
Вид: O. johnstoni
Биномен назив
Okapia johnstoni
(P.L. Sclater, 1901)
Ареал на распространување: темно сина - денешна, светло сина - некогашна распространетост на окапито

Окапи (Okapia johnstoni) е цицач кој припаѓа на фамилијата Giraffidae. Ги населува прашумите во северниот дел на Демократска Република Конго. Познат е по своите црно-бели ишарани нозе, како и по тоа што е најблизок роднина на жирафата.

Пред 1900 година, окапито не било познато на западниот свет и научниците. Официјално како вид е признато во 1901 година.

ИзгледУреди

Окапи има темни влакна на грбот, со бели пруги кои се простираат долж предните и задните нозе. Овој склоп на бои се верува дека им помага на младенчињата во препознавањето на мајката во густите прашуми, а служи и како камуфлажа.

До своите рамења се високи од 1,5 до 2 метри, а долги од 1,9 до 2,5 метри. Должината на опашката изнесува 30 до 42 сантиметри. Тежината се движи од 200 до 250 килограми.

ИсторијаУреди

Окапито било познато животно на старите Египќани. Пронајдени се древни изрезбани слики во Египет на кои е претставен лик на окапи.

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди