Оги нур (монголски: Өгий нуур) е област во источниот дел на Архангај провинцијата во централна Монголија. Во 2009 година, населението било 3,086.[1]

Наводи уреди

47°40′05″N 102°33′02″E / 47.66806° СГШ; 102.55056° ИГД / 47.66806; 102.55056