Огист Мари Франсоа Бернер

Огист Мари Франсоа Бернер (26 јули 1829 - 6 октомври 1912) ― премиер на Белгија од октомври 1884 до март 1894 година и добитник на Нобеловата награда за мир во 1909 година.

Огист Бернер
Премиер на Белгија
На должноста
26 октомври 1884 – 26 март 1894
Монарх Леополд II
Претходник Жил Малу
Наследник Жил де Бурле
Претседател на Домот на претставници
На должноста
30 јануари 1896 – 18 јули 1900
Претходник Теофил де Лантшер
Наследник Луј Мари Жозед де Ладелер
Лични податоци
Роден(а) 26 јули 1829(1829-07-26)
Остенде, Обединето Нискоземско Кралство
(денес Белгија)
Починал(а) 6 октомври 1912(1912-10-06) (возр. 83)
Луцерн, Швајцарија
Партија Католичка партија
Установа Католички универзитет во Левен
Хајделбершки универзитет
Огист Бернер околу 1900 година.

Живот уреди

Роден во Остенде во Обединетото Нискоземско Кралство 1829 година, тој се запишал на Правниот факултет на Католичкиот универзитет во Левен на 17-годишна возраст. Тој завршил пет години подоцна со најголем израз.[1]

Тој бил избран во Комората на пратеници во 1873 година и станал министер за јавни работи под Жил Малу, значително подобрување на железничкиот, каналскиот и патниот систем. По неговиот мандат како премиер, тој ја претставувал Белгија на Хашките конвенции од 1899 и 1907 година. Тој исто така бил со-добитник (со Пол д'Естурнел де Констант ) на Нобеловата награда за мир во 1909 година за неговата работа во Постојаниот арбитражен суд. Тој бил избран за претседател на комисијата создадена според правилата на таа организација во случајот „Сарваркар“ во 1911 година. Една година подоцна, тој починал во Луцерн, Швајцарија. Адвокат по професија, ја извршувал функцијата министер за јавни работи. Тој бил премиер и министер за финансии од 1884 до 1894 година. Тој ја извршувал функцијата претседател на меѓународното право на здружување од 1903 до 1905 година. Тој бил првиот претставник на Белгија на мировните конференции во Хаг во 1899 и 1907 година. Во 1912 година бил хоспитализиран во Луцерн, каде што починал од пневмонија.

Достигнувања уреди

Тој бил првостепена сила зад предлозите за обединување на меѓународното поморско право. Голем број конвенции за судири и помош во море, изготвени во 1910 година, набрзо биле потпишани од многу нации.

Наводи уреди

  • Taft, Wm. H. (October 1913). „In Memoriam: Mr. Auguste Beernaert“. American Journal of International Law. American Society of International Law. 7 (2): 371–74. doi:10.1017/S0002930000159585. JSTOR 2187220.
  1. Jean Bartelous, Nos Premiers Ministres, de Léopold Ier à Albert Ier, 1983, Bruxelles, éd. J. M. Collet, p. 171.

Надворешни врски уреди

Политички функции
Претходник
Жил Малу
Премиер на Белгија
1884–1894
Наследник
Жил де Бурле
Претходник
Теофил де Лантшер
Претседател на Домот на претставници
1896–1900
Наследник
Луј Мари Жозеф де Саделер