Области во Бангладеш

првостепена административна единица на Бангладеш

Бангладеш е поделен на 8 административни области (бенгалски: বিভাগ, „бибаг“). Секоја од нив е наречена по нејзиниот административен центар. Областите понатаму се делат на окрузи (জেলা, „зила“) кои пак се делат на подокрузи (উপজেলা, „упазила“).

Области во Бангладеш
বাংলাদেশের বিভাগ
бангладешер бибаг

Грешка: погрешни координати на ред 6, мора да биде со бројки

Категоријаунитарна држава
МестоНР Бангладеш
Број8 области
Населенија8.325.666 (Барисал) – 36.054.418 (Дака)
Површини10.584,06 км2 (Мајмансинг) – 3.3908,55 км2 (Читагонг)
УправаВлада на Бангладеш
Подединициокрузи

ОбластиУреди

Област Седиште Составни единици Површина (км2)[1] Население (2011)[1] Густина (жит./км2) (2011)[1]
Окрузи Подокрузи Обед. совети
Барисал Барисал 6 39 333 13.225,20 8.325.666 613
Дака Дака 13 123 1.248 20.593,74 46.729.000 1.751
Кулна Кулна 10 59 270 22.284,22 15.687.759 699
Мајмансинг Мајмансинг 4 34 350 10.584,06 11.370.000 1.074
Рангпур Рангпур 8 58 536 16.184,99 15.787.758 960
Раџшахи Раџшахи 8 70 558 18.153,08 18.484.858 1.007
Силет Силет 4 38 334 12.635,22 9.910.219 779
Читагонг Читагонг 11 101 949 33.908,55 29.145.000 831
Вкупно (8) 64 488 4.550 147.570,00 149.772.364 1.015

Предложени областиУреди

Поради порастот на населението, предложени се уште три области со цел да се олесни обемот административната работа:

  • Комила (কুমিল্লা বিভাগ)
  • Фаридпур (ফরিদপুর বিভাগ)

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 1,2 „Попис на населението и домовите 2011: Прелиминарен исход“ (PDF). Статистичка служба на Бангладеш. Архивирано од изворникот (PDF) на 15 јануари 2013. Посетено на 12 јануари 2012.

Предлошка:Divisions and districts of Bangladesh