Оберес Фелдатал

општинска заедница во Германија

Оберес Фелдатал (германски: Oberes Feldatal) — поранешна општинска заедница во округот Вартбург, во Тирингија, Германија. Седиштето на општинската заедница било во Калтенордхајм. Била распуштена на 31 декември 2013.

Општинската заедница Оберес Фелдатал се состоела од следниве општини:

  1. Анденхаузен
  2. Дидорф
  3. Емпфертсхаузен
  4. Фишбах/Рен
  5. Калтенленгсфелд
  6. Калтенордхајм
  7. Клингс

Координати: 50°37′59″ N; 10°10′01″ E / 50.633° СГШ; 10.167° ИГД / 50.633; 10.167