Обединет тим на Кореја

Обединет тим на Кореја — обединет спортски тим на Северна и Јужна Кореја. Ваков тим настапил на неколку спортски натпреварувања во минатото, а настапува и на Зимските олимписки игри 2018.

Знаме на корејското обединување

Историја уреди

Обединет тим под името „Кореја“ нстапил на Светското првенство во пинг-понг 1991 и Светското младинско првенство во фудбал 1991 со спортисти од Северна и Јужна Кореја. Во 1991 година, тимот го користел Знамето на корејското обединување и химната „Ариранг“.[1][2]

На Зимските олимписки игри 2018 во Пјонгчанг, спортистите од Северна и Јужна Кореја маришале под Знамето на корејското обединување на Парадата на нациите на церемонијата на свеченото отворање.[3] Обединет тим исто така настапил на женскиот турнир во хокеј на мраз со шифрата на МОК „COR“. Тимот го користел Знамето на корејското обединување и неговата химна е народната песна „Ариранг“. Во другите дисциплини, двете Кореи учествувале како одделни тимови.[4]

Освоени медали уреди

Светски првенства во пинг-понг уреди

Натпреварување Спортисти Злато Сребро Бронза Вкупно
  Чиба 1991 22[5] 1 1 2 4
Вкупно 1 1 2 4

Светски младински првенства во фудбал уреди

Натпреварување Спористи Злато Сребро Бронза Total
  Португалија 1991 18[6] 0 0 0 0
Вкупно 0 0 0 0

Зимски олимписки игри 2018 уреди

Натпреварување Спортисти Злато Сребро Бронза Вкупно
  Пјонгчанг 2018 35[4] 0 0 0 0
Вкупно 0 0 0 0

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „제41회 세계탁구선수권대회 남북단일팀 구성·참가에 관한 합의서“. Ministry of Unification (корејски). 1991-02-12. Посетено на 10 јануари 2018.
  2. „제6회 세계청소년 축구선수권대회 남북단일팀 구성·참가에 관한 합의서“. Ministry of Unification (корејски). 1991-02-12. Посетено на 10 јануари 2018.
  3. Hyonhee Shin; Christine Kim (17 January 2018). „Koreas to form unified ice hockey team, march together in Olympics“. Reuters. Посетено на 21 јануари 2018.
  4. 4,0 4,1 „Unified Korean Olympic Team to march at Olympic Winter Games PyeongChang 2018“. International Olympic Committee. 20 January 2018. Посетено на 21 јануари 2018.
  5. „제41회 세계탁구선수권대회 단일팀 실무위원회 합의서“. Ministry of Unification (корејски). 1991-02-26. Посетено на 10 јануари 2018.
  6. „제6회 세계청소년축구선수권대회 단일팀 실무위원회 합의서“. Ministry of Unification (корејски). 1991-02-26. Посетено на 10 јануари 2018.