Знаме на корејското обединување

Знаме на корејското обединувањезнаме коешто има за цел да ја претставува цела Кореја кога Северна и Јужна Кореја настапуваат на спортски натпревари како еден тим. Позадината на знамето е бела, а во средишниот дел има светлосина слика на Корејскиот Полуостров, вклучувајќи го и островот Чеџу на југозапад, како и островот Уљиндо и Лианкур на исток. Сепак, на знамето за време на Зимските олимписки игри 2018, островите Уљиндо и Лианкур не биле вклучени.[1][2][3] Знамето нема статус на државно знаме во ниту една од двете Кореи.


Знаме на корејското обединување
}}
Сразмер 2:3
Усвоено 1991
Опис Слика на Корејскиот Полуостров во светлосина боја, вклучувајќи го островот Лианкур, на бела позадина

Варијанти уреди

Употреба уреди

Историја на употреба[1][2][3]
Настан Место Чеџу Уљиндо Лианкур
Азиски игри 1990 Пекинг, НР Кина      
Светско првенство во пинг-понг 1991 Чиба, Јапонија      
Светско младинско првенство во фудбал 1991 Португалија      
Азиски игри 2002 Бусан, Јужна Кореја      
Азиски зимски игри 2003 Аомори, Јапонија      
Зимски олимписки игри 2018 Пјонгчанг, Јужна Кореја      

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 „한반도기, 화합과 평화의 상징 맞나?“ [Is the Korean Peninsula flag the harmony and the symbol of peace?]. BBC. 23 January 2018.
  2. 2,0 2,1 „Olympic Korean Peninsula Declaration“ (PDF). International Olympic Committee. 20 January 2018.
  3. 3,0 3,1 „Annex B: Korean Unification Flag“ (PDF). International Olympic Committee. 20 January 2018.

Надворешни врски уреди