Норман Џозеф Вудланд

Норман Џозеф Вудланд (6 септември 1921 - 9 декември 2012 година) бил пронаоѓач од Соединетите Држави, најпознат како еден од пронаоѓачите на баркодот, за што добил патент во октомври 1952 година.[1][2] Подоцна, вработен во IBM, тој го развил форматот што станал сеприсутен „Универзален код на производ“ (UPC) на штандовите за етикетирање и одјавување на производи.

Податотека:N. Joseph Woodland.jpg
Роден(а)6 септември 1921(1921-09-06)
Атлантик, Њу Џерси
Починал(а)9 декември 2012(2012-12-09) (возр. 91)
Еџвотер, Њу Џерси
Други имињаН. Џозеф Вудланд
Н. Џ. Вудланд
Алма матерДрекселов универзитет
Познат(а) поСо-создавач на баркодот

Животопис уреди

Вудленд е роден во Атлантик, Њу Џерси, на 6 септември 1921 година од еврејски родители, кој бил постариот од двете момчиња.[1]

По завршувањето на гимназијата во Атлантик, Вудленд ја вршел воената служба во Втората светска војна како технички помошник со проектот Менхетен во Оук Риџ, Тенеси. Вудленд продолжил да се стекнува со диплома за наука по машинско инженерство (BSME) од Универзитетот Дрексел (тогаш наречен Институт за технологија Дрексел) во 1947 година.[3] Од 1948 до 1949 година работел како предавач по машинство во Дрексел.

Во 1948 година, Бернард Силвер, колега на постипломски студии на Институтот Дрексел, слушнал за извршен директор на супермаркет како го распрашува деканот на Институтот за инжинерство како да се добиваат информации за самиот производ автоматски без дополнителна проверка.

Деканот го одбил барањето, но Силвер бил доволно заинтересиран да му го спомне проблемот на Вудланд. Откако работеа на некои прелиминарни идеи, Вудленд бил убеден дека можат да создадат одржлив производ.

Вудленд зел неколку заработки од берзата, се откажал од наставничката работа и се преселил во станот на неговиот дедо во Флорида. Додека бил на плажа, Вудленд повторно го разгледла проблемот, потсетувајќи се, од неговиот тренинг како извидник, како се користат точки и цртичките на Морзеовата азбука за да се испраќаат информации по електронски пат. Тој нацртал точки и цртички во песокот слични на облиците користени во Морзеовата азбука. Откако ги повлекол надолу со прстите, произвел тенки линии што произлегле од точките и дебелите линии од цртичките, тој излезе со концептот на дводимензионален, линеарна Морзеова азбука и откако ја споделил и ја прилагодил технологијата на оптички звучен филм, тие аплицирале за патент на 20 октомври 1949 година, примајќи U.S. Patent 2,612,994 Апарати и метод за класифицирање на 7 октомври 1952 година, опфаќајќи ги и линеарните баркодови и кружните-средишните печатачки дизајни.

Вудленд бил вработен во ИБМ во 1951 година и иако Вудленд и Силвер сакале ИБМ да ја развива технологијата, тоа не било комерцијално изводливо, па затоа го продале патентот во 1952 година за 15,000 долари на „Philco“, кој го продал на „RCA“ подоцна во 1952 година. „RCA“ продолжиле да се обидуваат да развива комерцијални апликации низ 60-тите години на минатиот век сè додека не истекол патентот во 1969 година.

Откако „РЦА“ го заинтересирала Националното здружение на синџири на храна во 1969 година за идејата и тие го создале Ад хок комитетот за супермаркети на САД за еднообличен законик за намирници, соперникот „IBM“ се вклучил во 1971 година, дознавајќи за работата на Вудланд и префрлајќи го во нивните простории во Северна Каролина, каде тој играл клучна улога во развивањето на најважната верзија на технологијата, Универзалниот код за производи (UPC), победувајќи го RCA во конкуренцијата.

Првиот скениран предмет бил пакет гуми за џвакање во супермаркет во Охајо во 1974 година.[4]

Вудленд починал од ефектите на Алцхајмеровата болест[5] на 9 декември 2012 година, во Еџвотер, Њу Џерси.[1][6]

Награди уреди

 • Во 1973 година, IBM на Вудленд му ја доделиле Наградата за извонреден придонес.[3]
 • Во 1992 година тој бил награден со Национален медал за технологија од претседателот Џорџ Х. В. Буш за неговиот придонес во технологијата со баркодови.[7]
 • Во 1998 година, Вудленд добил почесна диплома од својата алма-матер, Дрекселовиот универзитет.
 • Во 2011 година, Вудленд бил вклучен во Куќата на славните на националните пронаоѓачи.[8]

Наводи уреди

 1. 1,0 1,1 1,2 Margalit Fox (12 декември 2012). „N. Joseph Woodland, Inventor of the Bar Code, Dies at 91“. New York Times. Посетено на 2 декември 2020. N. Joseph Woodland, who six decades ago drew a set of lines in the sand and in the process conceived the modern bar code, died on Sunday at his home in Edgewater, N.J. He was 91. ... Norman Joseph Woodland was born in Atlantic City on Sept. 6, 1921. ...
 2. U.S. Patent 2.612.994
 3. 3,0 3,1 „Dr. Joseph Woodland '47 (MEM), Hon. '98 Alumni“. Drexel University. Посетено на 2 декември 2020.
 4. http://www.news.com.au/technology/innovation/inventions/its-the-barcodes-43rd-birthday/news-story/1ef1f692ab48a7bb3cdbcb66dda9e84d
 5. The Toledo Blade, Thursday, 13 декември 2013
 6. „Former Raleigh resident, co-creator of bar code, dies at age 91“. The News & Observer. Архивирано од изворникот на 24 октомври 2013.
 7. "The National Medal of Technology Recipients"
 8. „N. Joseph Woodland Created Technology for Reading Bar Codes“. National Inventors Hall of Fame. 2011. Посетено на 2 декември 2020.