Нордиска комбинација на Зимските олимписки игри 2010 - мала скокалница/10 km

Нордиска комбинација на
Зимските олимписки игри 2010
Nordic combined pictogram.svg
мала скокалница/10 km
голема скокалница/10 km
штафета на големата скокалница/4x5 km
Квалификации


Натпреварите во нордиска комбинација, односно скјачки скокови на малата скокалница и скијачко трчање на 10 km на Зимските олимписки игри 2010 се одржаа на 14 февруари.

Двата натпревара се одржаа во Вислер. Натпреварите во скијачки скокови се одржаа, со почеток во 10:00 по локално време (UTC-8), а трката се одржа со почеток во 13:00.

Златото го освои францускиот натпреварувач Џејсон Лами Шапју.

Освојувачи на медлаиУреди

Злато Сребро Бронза
  Џејсон Лами Шапју   Џони Спилејн   Аесандро Питин

Надворешни врскиУреди