Нордвајк (холандски изговор: [ˈnoːrtʋɛi̯k]  ( слушни)) — град и општина во западна Холандија, во покраината Јужна Холандија. Општината покрива површина од 51.45 km2 (19.86 ми) од кои 15.97 km2 (6.17 ми) е вода и има население од 25.944 во 2017 г.

Нордвајк
Municipality
Воздушен приказ над Нордвајк и Зеи
Воздушен приказ над Нордвајк и Зеи
Знаме на Нордвајк
Знаме
Грб на Нордвајк
Грб
Highlighted position of Noordwijk in a municipal map of South Holland
Локација во Јужна Холандија
Координати: 52°14′N 4°27′E / 52.233° N; 4.450° E / 52.233; 4.450Координати: 52°14′N 4°27′E / 52.233° N; 4.450° E / 52.233; 4.450
ЗемјаХоландија
ПровинцијаЈужна Холандија
Управа[1]
 • ОрганОпштински совет
 • ГрадоначалникЈан Петер Локер (CDA)
Површина[2]
 • Вкупна51,45 км2 (1,986 ми2)
 • Земјишна35,48 км2 (1,370 ми2)
 • Вода15,97 км2 (617 ми2)
Надм. вис.[3]&100000000000000030000003 м
Население (август 2017)[4]
 • Вкупно25.944
 • Густина731/км2 (1,890/ми2)
ДемонимNoordwijker
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.2200–2204
Повик. бр.071
Мреж. местоnoordwijk.nl

Општината Нордвајк се состои од општините Нордвајк и Зеи и Нордвајк-Бинен, одделени со тесен и зелен појас.

Покрај своите плажи, Нордвајк е исто така познат по своите светликави цветни полиња. Тие се наоѓаат во областа наречена"Dune and Bulb Регион" (Duin- en Bollenstreek).

Нордвајк е исто така и седиште на Европскиот технолошки центар за вселенско истражување (ESTEC), дел од Европската вселенска агенција (ESA). ESA's вселенскиот простор, денес претставува постојано место за изложби.

Нордвајк ФактиУреди

 • 13 километри од брегот
 • 43 километри од Амстердам
 • 25 километри од Схипхол
 • 27 километри од Хаг
 • 43 километри од Аеродормот во Ротердам
 • 14 камп градчиња во градот
 • ± 1 милион ноќевања годишно
 • Број на хотели/B&B кревети: ± 3,400
 • Број 2 конгресна дестинација во Холандија
 • ± 251 меѓународни конгреси на годишно ниво.
 • Седиште на ESA/ESTEC (Европски технолошки центар за вселенско истражување)

ПриродаУреди

Областа околу Нордвајк Бинен одамна е важен дел од регионалната цветна индустрија. Дините се ископуваат и се трансформираат во полиња за одгледување на сијалични цвеќиња. На територијата на Нордвајк уште постои голем дел од неговиот дух, како основа за регионот на сијалицата, каде што е формирана од Нордвајк заедно со околните општини.

ПоврзаноУреди

ГалеријаУреди

НаводиУреди

 1. „J.P.J. Lokker (Mayor)“ (холандски). Gemeente Noordwijk. Посетено на 16 август 2013.
 2. „Клучни бројки за соседствата“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 2 јули 2013. Посетено на 12 март 2014.
 3. Actueel Hoogtebestand Nederland (холандски). Het Waterschapshuis http://www.ahn.nl/postcodetool. Посетено на 16 август 2013. Отсутно или празно |title= (help)
 4. „Прираст на населението; региони по месеци“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 27 октомври 2017. Посетено на 27 октомври 2017.

БиблиографијаУреди

 • Noordwijk: Webster's Timeline History, 1398 - 2007, by Icon Group International, 2010, ASIN B0062YIAYR.
 • E.W. Petrejus: De Bomschuit, een verdwenen scheepstype, 1954, Museum voor Land- en Volkerkunde enhet Maritiern Museum "Prins Hendrik", Nr. 2.
 • Norma Broude (1990): World Impressionism: The International Movement — 1860-1920, Harry N. Abrams, inc. ISBN 9780810917743.
 • Ronald de Leeuw, John Sillevis, Charles Dumas (1983): The Hague School, Dutch Masters of the 19th Century. — Exhibition-Catalogue, Weidenfeld and Nicolson, London, ISBN 9780297780694.
 • Terry van Druten, Maite van Dijk, John Silveris: De aquarel - Nederlandse meesters van de negentiende eeuw. THOT, Teylers Museum und De Mesdag Collectie, Bussum 2015, ISBN 978-90-6868-673-9.
 • Willem Bastian Tholen: Hollandsche Teekenmaatschappij. Den Haag 1914.

Дополнителни информацииУреди

 • Историографија основа на Нордвајк: Нордвајк. Море и умот. И поновата историја на Нордвајк. Нордвајк 2011

Надворешни врскиУреди

Предлошка:Провинција Јужна Холандија