Нов Леон или Нуево Леон (шпански: Estado de Nuevo León) – сојузна држава во Мексико. Се наоѓа на север на земјата. Има површина од 64.924 км2 и 5.119.504 жители (податок од 2015 година).

Нов Леон
Nuevo León

Estado Libre y Soberano de Nuevo León
Држава во Мексико
Слободна и суверена држава на Нов Леон
Амблем на Нов Леон Nuevo León
Амблем
Гесло: Semper Ascendens
(Секогаш напред)
Химна: Химна на Нов Леон
Држава на Нов Леон во Мексико
Држава на Нов Леон во Мексико
ЗемјаМексико
Главен градМонтереј
Најголем градМонтереј
Прием7 мај 1824[1]
Ред15-та
Управа
 • ГувернерХаиме Родригес Калдерон (независен)
 • Сенатори[2]Самуел Алехандро Гарсија Сепулведа
Индира Кемпис Мартинес
Виктор Освалдо Фуентес Солис PAN
 • Пратеници[3]
Површина[4]
 • Вкупна64.156 км2 (24,771 ми2)
 13-та
Најг. вис.[5]&100000000000037100000003.710 м
Население (2015)[6]
 • Вкупно5,119,504
 • Ранг8-ма
 • Густина00/км2 (0,00.021/ми2)
 • Ранг14-та
ДемонимNeoleonés
БДП (nominal; 2018)[7]
 • Вкупно1.796 милијарди мексикански пезоси
 • По жител329.271 мексикански пезоси
БДП (PPP; 2018)[8]
 • Вкупно197 милијарди мексикански пезоси
 • По жител36.140 мексикански пезоси
Часовен појасЦВЗ (UTC−6)
 • Лете (ЛСВ)ЦЛВ (UTC−5)
Поштенски код64–67
Повикувачки број
ISO 3166MX-NLE
ИЧР 0,808 Многу високо рангирна 3-та од 32
Мреж. местоOfficial Web Site
Монтереј

На исток се граничи со државата Тамаулипас, на југ со државите Закатекас и Сан Луис Потоси, и со Коавила на запад. Нов Леон има и 15 километра граница со американската сојузна држава Тексас.

Главен и далеку најзначаен град во Нов Леон е Монтереј. Државата била формирана во 1824 година.

Наводи уреди

  1. „Las Diputaciones Provinciales“ (PDF) (шпански). стр. 15.
  2. „Senadores por Nuevo León LXI Legislatura“. Senado de la Republica. Посетено на March 29, 2010.
  3. „Listado de Diputados por Grupo Parlamentario del Estado de Nuevo León“. Camara de Diputados. Архивирано од изворникот на 2018-07-20. Посетено на March 28, 2010.
  4. „Resumen“. Cuentame INEGI. Архивирано од изворникот на May 12, 2013. Посетено на February 12, 2013.
  5. „Relieve“. Cuentame INEGI. Архивирано од изворникот на May 11, 2012. Посетено на March 30, 2011.
  6. „Encuesta Intercensal 2015“ (PDF). Посетено на December 8, 2015.
  7. Rodríguez, Guillermina (May 2019). „México - Indicadores Regionales de Actividad Económica 2019“ (PDF). Banamex (шпански). Архивирано од изворникот (PDF) на 1 July 2019.
  8. „Report for Selected Countries and Subjects“. www.imf.org. Посетено на 2019-10-19.

Надворешни врски уреди