Тамаулипас ( Spanish pronunciation: [tamau̯ˈlipas] ), официјално Estado Libre y Soberano de Tamaulipas ( англиски: Free and Sovereign State of Tamaulipas ), е една од 32-те држави што ги сочинуваат федералните субјекти на Мексико. Поделена е во 43 општини и главен град е Сиудад Викторија .

Тамаулипас
Estado Libre y Soberano de Tamaulipas
Сојузна држава
Слободна и суверена држава Тамаулипас
Знаме на ТамаулипасАмблем на Тамаулипас
Амблем
Химна: Himno de Tamaulipas
Држава Тамаулипас во Мексико
Држава Тамаулипас во Мексико
Главен градСиудат Викторија
Најголем градРејноса
Largest metroТампико
Admission7 февруари 1824 година[1]
Order14th
Управа
 • GovernorФранциско Гарсија Кабеза де Вака ()
 • Senators[2]Ma. Гуадалупе Коварубиас Цервантес Morena
Америко Виљареал Анаја Morena
Исмаел Гарсија Кабеза де Вака PAN
 • Deputies[3]
Површина[4]
 • Вкупна80.249 км2 (30,984 ми2)
 Ranked 6th
Најг. вис.[5]&100000000000032800000003.280 м
Население (2015)[6]
 • Вкупно3,441,698
 • Ранг13та
 • Густина0/км2 (0,00.011/ми2)
 • Ранг21st
ДемонимTamaulipeco (a)
Час. појасCST (UTC−6)
 • Лето (ЛСВ)CDT (UTC−5)
Postal code87–89
Area code
ISO 3166MX-TAM
HDI 0.792 high Ranked 10th
БДПUS$ 20,789,236.56 th[a]
Мреж. местоOfficial Web Site
^ a. The state's БДП was $266,102,228 thousand of pesos in 2008,[се бара извор] amount corresponding to $20,789,236.56 thousand of dollars, being a dollar worth 12.80 pesos (value of June 3, 2010).[7]

Сместена е во североисточно Мексико, граничи со државите Веракрус на југоисток, Сан Луис Потоси на југозапад и Нуево Леон на запад. На север зафаќа 370 километри дел од границата помеѓу САД и Мексико по должината на државата Тексас, а на исток се граничи со Мексиканскиот Залив .[8]

Името Тамаулипас е изведено од Tamaholipa, на вастечки јазик, термин во кој претставката tam- значи "место (каде)". Ниту еден научен договор не постои за значењето на холипа, но „високите ридови“ е вообичаено толкување.[9] Друго објаснување на името на државата е тоа што таа е изведена од Та ма ho'lipam ( "местото каде што Lipan плен").

Покрај главниот град Сиудад Викторија, најголемите градови во државата се Рејноса, Матаморос, Нуево Ларедо, Тампико и Манте .

Историја

уреди

Наводи

уреди
  1. „Las Diputaciones Provinciales“ (PDF) (шпански). стр. 15. Архивирано (PDF) од изворникот 2011-06-07.
  2. „Senadores por Tamaulipas LXI Legislatura“. Senado de la Republica. Архивирано од изворникот September 24, 2015. Посетено на April 7, 2011.
  3. „Listado de Diputados por Grupo Parlamentario del Estado de Tamaulipas“. Camara de Diputados. Архивирано од изворникот July 20, 2011. Посетено на April 7, 2011.
  4. „Resumen“. Cuentame INEGI. Архивирано од изворникот на мај 11, 2013. Посетено на февруари 12, 2013.
  5. „Relieve“. Cuentame INEGI. Архивирано од изворникот на јуни 18, 2010. Посетено на април 7, 2011.
  6. „Encuesta Intercensal 2015“ (PDF). Архивирано (PDF) од изворникот December 10, 2015. Посетено на December 9, 2015.
  7. „Reporte: Jueves 3 de Junio del 2010. Cierre del peso mexicano“. www.pesomexicano.com.mx. Архивирано од изворникот June 8, 2010. Посетено на August 10, 2010.
  8. „Tamaulipas“ (PDF). SRE. Архивирано од изворникот (PDF) на April 21, 2011. Посетено на April 7, 2011.
  9. „Historia“. Gobierno del Estado de Tamaulipas. Архивирано од изворникот на December 23, 2010. Посетено на April 7, 2011.