Ник Абенданон (27 август 1986) e англиски рагбист, кој во моментов игра за француски клуб Клермон. Во првенство во рагби во Англија 9 сезона го поминал во Бат (рагби јунион). Во сезоната 2006-2007 постигнал 10 есеја во 24 утакмици. Благодарение на сијајните партии на клупското ниво, добил чест да заигра за репрезентацијата на Англија. Во дресот на „црвена ружа“ дебитирал во јуни 2007 година, против рагбиската репрезентација на Јужноафриканската Република. Одиграл уште еден тест меч против Рагби јунион репрезентација на Франција во август 2007 година. Сепак не влегол на списокот на 30 играчи, кој ќе освои сребрен медал на Светското првенство во рагби во 2007 година. Местото на кариерата во репрезентацијата му го презеле други играчи со тек на време Фоден и Браун. Со Бат освоил челинџ куп 2008 година. Постигнал сијаен есеј во финалето на лига на шампиони 2015 година, против Рагби клуб Тулон.[1]

Ник Абенданон

Неколку добри перформанси во текот на сезоната 20082009беа наградени со повик да игра за тимот на Англија Саксонс, за првенството во 2009 година во САД.

Абенданон беше дел од победата на Англија Саксонс на Купот на Черчил 2010 и неговите импресивни настапи резултираа со неговото име како играч на турнирот.

Влегувајќи во сезоната 2010-11, Абенданон ја продолжи својата добра форма. Оваа промоција го натера да се натпреварува за време на Шесте нации во 2011 година, за што некои експерти сметаа дека тој заслужува за негово подобрување во текот на претходната година.

По осум години, Абенданон потпишал за францускиот гигант Оверњ Клермон кој игра во Топ 14 во сезоната 2014-2015.

Наводи уреди

  1. Биографија на сајту ЕјЕсПиЕн espnscrum.com (на енглеском).. Посетено на 9. децембра 2015.

Надворешни врски уреди