Никос Спиропулос

Никос Спиропулос (грчки: Νίκος Σπυρόπουλος) (роден на 10 октомври 1983 во Атина) — грчки фудбалер, кој моментално настапува за екипата на ФК Панатинаикос. Тој игра на позиција одбрана.

Никос Спиропулос
Νίκος Σπυρόπουλος
Nikolaos Spiropoulos.jpg
Лични податоци
Полно име Никос Спиропулос
Роден на 10 октомври 1983 (1983-10-10) (39 г.)
Роден во Атина, Грција
Висина &100000000000001720000001,72 м
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Панатинаикос
Број 31
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2001–2004 PAS Giannina 33 (1)
2004–2008 ФК Паниониос 51 (1)
2008– ФК Панатинаикос 98 (1)
Репрезентација
2007– Грција 23 (1)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 22 април 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 12 октомври 2011