Никола Плеќаш

Никола Плеќаш (роден на 10 јануари 1948 година во село Брувно во близина на Грачац, НР Хрватска, ФНР Југославија) е поранешен хрватски кошаркар, етнички Србин.[1] Денес живее во Загреб. За време на граѓанската војна во Југославија, му била срушена семејната куќа во Брувно.

Никола Плеќаш
Медали
Мажи кошарка
Натпреварувач за  Југославија
Olympic Games
Сребро 1968 Мексико Сити
World Championship
Злато 1970 Љубљана
Сребро 1974 Порторико
Средоземни игри
Злато 1967 Тунис

НаводиУреди

  1. „Košarkaška legenda: Prešao put od "Svetog Nikole" do "Ubij Srbina!". Vesti online (српски). 8 January 2008. Посетено на 2015-06-18.

ИзвориУреди