Не гасете ги светлата (англиски: Lights Out) — американски филм на ужасите од 2016 година во режија на Давид Ф. Сандберг во неговото големо режисерско деби, во продукција на Лоренс Греј, Џејмс Ван и Ерик Хајсерер и напишан од Хајсерер. Улогите во филмот ги толкуваат Тереза Палмер, Габриел Бејтеман, Александар Ди Персија, Били Берк и Марија Бело. Приказната во филмот се заснова на истоимениот краткометражен филм на Сандберг во кој главната улога ја игра Лота Лостен, која има кратко појавување и во овој филм.[4]

„Не гасете ги светлата“
Филмскиот плакат
РежисерДавид Ф. Сандберг
Главни улоги
МузикаБенјамин Валфиш
КинематографијаМарк Списер
МонтажаКирк Мори
Мишел Але
Студио
ДистрибутерWarner Bros. Pictures
Премиера8 јуни 2016 (2016-06-08) (Филмски фестивал во Лос Анџелес)
22 јули 2016 (2016-07-22) (САД)
Времетраење81 минута[1]
Земја САД
Јазиканглиски
Буџет$4.9 милиони[2]
Бруто заработка$148.9 милиони[3]

Филмот ја имал својата светска премиера на Филмскиот фестивал во Лос Анџелес на 8 јуни, 2016 година, и бил издаден во САД и Канада на 22 јули, 2016 година од страна на Warner Bros. Филмот бил успешен, заработил повеќе од 148 милиони долари, а добил и генерално позитивни критики. Неговото продолжение во моментов е во развој.

Содржина

уреди

Во текстилен магацин, работничката Естер гледа силуета на жена вештерка кога ќе ги исклучи светлата, но не гледа ништо кога светлата се запалени. Таа го предупредува сопственикот Пол за сеништето, кого тој го пренебрегнува, и заминува. Кога Пол решава да си оди ја здогледува жената и покрај тоа што пробува да побегне станува нејзина жртва.

Посвоената ќерка на Пол, Ребека, живее сама разделена од нејзината мајка Софи и братот Мартин. Софи има документирана душевна болест и депресија, која повторно се појавува, кога разговара со еден замислен пријател. Една ноќ, Мартин ја гледа Софи како разговара со личност и е ужасен, добивајќи несоница. Ребека го зема Мартин во својот стан за да го заштити, против волјата на мајка им. Таа ноќ, таа се буди и ја затекнува жената на вратата од нејзината соба, едвај успевајќи да го избегне нападот благодарение на светлината од неонски знак на зградата кој се врти околу. Следното утро, Ребека наоѓа на подот испишано "Дајана". Таа се потсетува на Дајана од сопственото детството, причината поради која таа бргу морала да порасне кога нејзиниот татко навидум ги напуштил. Подоцна, таа започнува да истражува гледајќи податотеки за Софи и Дајана, и дознава дека таа била убиена кога била изложена на светлина за експеримент.

Таа ноќ, Софи гледа филм со Мартин, но ја поканува и жената да дојде, што ќе биде застрашувачки за него. Таа му ја кажува приказна за жената, Дајана, нејзината пријателка кога таа била во институција, која имала непредвидени околности што ја направиле нејзината кожа фотосензитивна. Мартин ја гледа Дајана стуткана и набрзина го запалува светлото, бегајќи кај Ребека пред Дајана да може да го нападне.

Ребека се соочува со Софи за Дајана, но таа ги негира обвинувањата. Ребека, нејзиното момче Брет и Мартин одлучуваат да остане во текот на ноќта за да ја заштитат. Ребека оди во нејзината соба за да се помири; Сепак, Софи тајно и подава белешка на која пишува: "Ми треба помош" пред Дајана да ја повлече назад. Ребека сфаќа дека таа се контролира и ги пали сите светла во куќата за да ја задржи подалеку.

Знаејќи ги нивните намери, Дајана ги мами Ребека и Мартин во подрумот исклучувајќи им ја струјата. Брет е нападнат, но успева да избега и да ја контактира полицијата. Ребека ќе сфати дека со користење на црно светло може да им овозможи да се види Дајана и открива напишани дела по должината на ѕидот, објаснувајќи како Дајана не дозволува никому да ја "земе" од неа Софи и дека го убила таткото на Ребека.

Двајца полицајци доаѓаат за да ги ослободат Ребека и Мартин, но се убиени од страна на Дајана. Ребека го испраќа Мартин кај Брет и се враќа да ја спаси Софи. Тогаш Дајана ја напаѓа Ребека насилно, но Софи ја спречува неа ставајќи си пиштол на чело, сфаќајќи дека таа е врската на Дајана во светот. Таа потоа извршува самоубиство а со самото тоа прави и Дајана да исчезне. Вознемирени, Ребека, Мартин и Брет се смируваат и даваат завет да останат заедно.

Улоги

уреди
 
Тереза Палмер ја игра улогата на Ребека.

Производство

уреди

Сандберг, заедно со неговата сопруга Лота Лостен, создал краткометражен филм за учество на еден филмски натпревар. Иако филмот не победил на натпреварот, набргу потоа станал зараза, што доведува до тоа Сандберг да бидe контактиран од страна на неколку агенти, до точка каде што тој морал да развие електронска табела за да ги следи сите нив.[5] Еден од контактите бил Лоренс Греј кој сакал да соработува со Џејмс Ван со цел да направи долгометражна верзија на филмот. Иако Ван уживал во кратката верзија, тој бил спремен да се вклучи во работата ако Сандберг даде дозвола да биде произведен третман за верзијата во долгометражен филм.[5]

Кастингот на Габриел Бејтеман и Тереза Палмер бил објавен во јуни 2015 година; а истиот месец започнало снимањето на првата сцена.[6][7][8][9] Снимањето завршило на 5 август 2015 година.[10][10]

Распределба

уреди

Филмот ја имал својата светска премиера на Кинофестивалот во Лос Анџелес на 8 јуни 2016 година.[11] Филмот исто така бил прикажан во Комик-Кон во Њујорк на 20 јули 2016,[12] и излегол на 22 јули 2016.[13]

Не гасете ги светлата има заработено вкупно $67.3 милиони долари во Северна Америка и $81,6 милиони долари од другите територии за вкупна заработувачка во светски рамки од $148,9 милиони долари, во однос на буџетот за снимање од $4.9 милиони долари. Во Северна Америка, филмот заработил 13–15 милиони долари од 2.900 кина само во првата недела.[14] Филмот ги надмина очекувањата и заработил 21,7 милиони долари во првиот викенд, завршувајќи на третото место зад Ѕвездени патеки: Од другата страна и Тајниот живот на милениците.[15][16]

Одзиви

уреди

Не гасете ги светлата добил потврдни одзиви од критичарите.[3][17][18] Rotten Tomatoes му дава рејтинг на филмот од 76 %, врз основа на 148 рецензии, со пондериран просек резултат од 6.3 / 10. Критичкиот консензус на мрежното место вели: "Не гасете ги светлата прави вешто користење на здрав жанр тропи - и некои страшни перформанси - за вознемирувачко, со страв исполнето искуство кое обезбедува супериорни треска без престан во приказната".[17] На Metacritic, филмот има резултат од 58 од вкупно 100, врз основа на 33 критичари, што укажува на "мешана или просечна критика".[19]

Наводи

уреди
 1. LIGHTS OUT (15)“. British Board of Film Classification. 7 June 2016. Посетено на 8 June 2016.
 2. Murray, Rebecca (18 April 2016). 'Lights Out': Lawrence Grey Interview on the Horror Film“. ShowBiz Junkies. Посетено на 22 April 2016.
 3. 3,0 3,1 Lights Out (2016)“. Box Office Mojo. IMDb. Посетено на December 18, 2016.
 4. Woener (26 March 2016). „Meredith“. Посетено на 7 June 2016.
 5. 5,0 5,1 Wixson, Heather. „LIGHTS OUT Interview: Director David F. Sandberg & Lotta Losten on Journeying from Sweden to Hollywood & the Advantages of Technology for Emerging Filmmakers“. Daily Dead. Посетено на 17 August 2016.
 6. McNary, Dave (17 June 2015). „Gabriel Bateman to Star in James Wan's 'Lights Out'. variety.com. Посетено на 2 July 2015.
 7. Busch, Anita (27 June 2015). „Teresa Palmer To Star In James Wan's 'Lights Out' For Atomic Monster, New Line“. deadline.com. Посетено на 2 July 2015.
 8. „On the Set for 6/29/15: Justin Lin Rolls Cameras on 'Star Trek Beyond', Emilia Clarke Wraps 'Me Before You'. ssninsider.com. 29 June 2015. Посетено на 2 July 2015.
 9. „Teresa Palmer Joins LIGHTS OUT with James Wan“. hellhorror.com. 29 June 2015. Посетено на July 2, 2015.
 10. 10,0 10,1 „James Wan on Instagram“. Instagram. 5 August 2015. Посетено на 5 August 2015.
 11. „Idris Elba's 'Hundred Streets,' 'Lights Out' to Debut at LA Film Festival“. 22 April 2016.
 12. D'Alessandro, Anthony (19 July 2016). „Warner Bros./New Line Turning On 'Lights Out' With Comic-Con Screening“. Deadline.com. Посетено на 23 July 2016.
 13. D'Alessandro, Anthony (21 December 2015). „Guy Ritchie's King Arthur Film Gallops To 2017; 'Lights Out' Set For Summer“. Deadline.com. Посетено на 23 July 2016.
 14. 'Star Trek Beyond' To Blast Off Fueled By Comic-Con World Premiere – Box Office Preview“. Deadline.com. 19 July 2016. Посетено на 19 July 2016.
 15. Scott Mendelson (24 June 2016). „Weekend Box Office: 'Ice Age' Melts (In America) While 'Lights Out' Shines Bright“. Forbes. Посетено на 28 July 2016.
 16. Anita Busch and Anthony D'Alessandro (25 July 2016). 'Star Trek Beyond' Launches To $59M; 'Lights Out' Electrifies; 'Ice Age' Tepid; 'Ghostbusters' No Cinderella Story – Box Office Final“. Deadline.com. Посетено на 28 July 2016.
 17. 17,0 17,1 Lights Out (2016)“. Rotten Tomatoes. Fandango. Посетено на 30 July 2016.
 18. Anthony D'Alessandro (21 December 2015). „Guy Ritchie's King Arthur Film Gallops To 2017, 'Lights Out' On July 22, 2016: WB Release Date Changes“. Deadline.com. Посетено на 22 December 2015.
 19. Lights Out Reviews“. Metacritic. CBS Interactive. Посетено на 30 July 2016.

Надворешни врски

уреди