Нефронот е основната функционална и градбена единица на бубрегот. Тој се состои од гломерул, дистално каналче, Хенлеов јазол и проксимално каналче. Во него се добива урината, преку процесите на филтрација, реапсорпција и секреција. Кај луѓето нормален бубрег содржи 800,000 до 1,5 милиони нефрони.[1]

Нефрон
Gray1128.png
Податоци
ПрекурзорМетанефрична бластема (intermediate mesoderm)
Назнаки
Латинскиnephroneum
MeSHNephrons
FMAFMA:17640

СтруктураУреди

Нефронот е функционална единица на бубрегот.[2] Тоа значи дека секој посебен нефрон е местото каде се извршува работата на бубрегот.

НаводиУреди

  1. Guyton, Arthur C.; Hall, John E. (2006). Textbook of Medical Physiology. Philadelphia: Elsevier Saunders. стр. 310. ISBN 0-7216-0240-1.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
  2. Pocock G, Richards CD (2006). Human physiology : the basis of medicine (3rd. изд.). Oxford: Oxford University Press. стр. 349. ISBN 978-0-19-856878-0.

Надворешни врскиУреди