Нерета (општина)

Нерета (латвиски: Neretas novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Општина Нерета
Neretas novads
Општина
Neretas novada karte.png
Земја Латвија
Создадена2009
СедиштеНерета
Управа
 • ГрадоначалникАнтонс Блумс
Површина
 • Вкупна645.5[1] км2 (Formatting error: invalid input when rounding ми2)
Население (2009)
 • Вкупно4,425[2]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди