Наукшени (општина)

Наукшени (латвиски: Naukšēnu novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Општина Наукшени
Naukšēnu novads
Општина
Naukšēnu novada karte.png
Земја Латвија
Создадена2009
СедиштеНаукшени
Управа
 • ГрадоначалникЈанис Зументс
Површина
 • Вкупна280.6[1] км2 (Formatting error: invalid input when rounding ми2)
Население (2009)
 • Вкупно2,316[2]
Мреж. местоwww.naukseni.lv

ПоврзаноУреди

НаводиУреди