Нагасаки (префектура)

префектура во Јапонија

Координати: 32°57′59″N 129°48′0″E / 32.96639° N; 129.80000° E / 32.96639; 129.80000

Нагасаки (јапонски:長崎県; Nagasaki-ken) е префектура во Јапонија која се наоѓа на островот Кјушу. Главен град е Нагасаки.

Локацијата на префектурата Нагасаки

Надворешни врскиУреди