НК Олимпија Љубљана (1945–2005)

Фудбалски клуб Олимпија Љубљана (словенечки: Nogometni klub Olimpija Ljubljana), познат како НК Олимпија Љубљана или едноставно Олимпија — поранешен словенечки фудбалски клуб со седиште во Љубљана. Клубот е основан во 1945 година под името НК Енотност и го усвоил името Олимпија во 1962 година.

НК Олимпија Љубљана
Целосно имеФудбалски Клуб Олимпија Љубљана
Nogometni klub Olimpija Ljubljana
ПрекарЗмејовите (Zmaji)
Зелено-белите (Zeleno-beli)
Основан1945; пред 79 години (1945)
Распуштен2005; пред 19 години (2005)
ЛокацијаЉубљана, Словенија
СтадионСтадион Бежиград
Капацитет8.211
Домашни бои
Гостински бои

Од средината на 1940-тите, Олимпија се натпреварувала во југословенскиот фудбалски систем и помеѓу доцните 1960-ти и доцните 1980-ти, Олимпија беше редовен член на југословенската прва лига. По независноста на Словенија во 1991 година, тие освоија четири првенства на Словенија и четири титули во Купот на Словенија, а исто така се појавија и во европските натпреварувања како што се Купот на УЕФА, УЕФА Куп на победниците на куповите и УЕФА Интертото куп.

Домашен терен на клубот бил стадионот Бежиград, стадион со капацитет од 8.211 седишта во округот Бежиград во Љубљана. Прекарите на Олимпија биле „Змејовите“ (Zmaji), бидејќи змејот е симбол на Љубљана, и „Зелено-белите“ (Zeleno-beli), што се однесува на нивните основни бои, зелената и белата.

Клубот е распаднат во 2005 година поради високи финансиски долгови. Клубот кој се смета за наследник на почестите и рекордите на Олимпија е основан во 2005 година и го носи името Олимпија Љубљана (првично наречен НК Бежиград) и моментално се натпреварува во словенечката прва лига.