Мухеда (швед. Moheda) is a населено место во општината Алвеста во округот Крунуберг, Шведска. Населението брои 1.824 жители (2010).[1]

Мухеда
Moheda
Мухеда is located in Шведска
Мухеда
Мухеда
Координати: 57°00′N 14°34′E / 57.000° N; 14.567° E / 57.000; 14.567Координати: 57°00′N 14°34′E / 57.000° N; 14.567° E / 57.000; 14.567
ЗемјаШведска
ПокраинаСмоланд
ОкругКрунуберг
ОпштинаАлвеста
Површина[1]
 • Вкупна2,26 км2 (87 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Вкупно1,824
 • Густина808/км2 (2,090/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Познати личностиУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 1,2 „Површина на населените места, населеност и број на жители на км2 за 2005 и 2010 г.“. Централна статистичка служба. 14 декември 2011. Архивирано од изворникот на 10 јануари 2012. Посетено на 10 јануари 2012. (шведски)