Муратов Врв (Огражден)

врв на Огражден во Петричко, Пиринска Македонија

Муратов Врв (бугарски: Муратов връх) — врв на планината Огражден сместен од страната на Петричко, Пиринска Македонија, недалеку од границата со Македонија. Се издига на висина од 1.398 м на главното планинско било југозападно од врвот Голак, од кој е одвоен со долината на реката Градешница. Врвот има конусен обли. Сртот е овенчан со множество карпести облици. Сочинет е од метаморфни карпи. Почвата е кафеава шумска. Врвот е обраснат со планинска тревна растителност. Северните, северозападните и западните падини се покриени со букови шуми, а источните и јужните се пошумени со бел бор. Во југоисточното подножје на Муратов Врв се наоѓа селото Кукурахцево.

Муратов Врв
Муратов връх
Muratov peak, Ograzhden.jpg
Поглед на Муратов Врв од северозапад
Највисока точка
Надм. вис.1.398 м
Координати41°28′39″ N; 22°58′37″ E / 41.4775° СГШ; 22.9769° ИГД / 41.4775; 22.9769Координати: 41°28′39″ N; 22°58′37″ E / 41.4775° СГШ; 22.9769° ИГД / 41.4775; 22.9769
Друго имеМуратов връх
Географија
Муратов Врв на интерактивна карта

Карта

МестоПетричко, Пиринска Македонија
Матичен венецОгражден
Карта

ИскачувањеУреди

Главно приоднос место за искачување на врвот е селото Гега, до кое оди асфалтиран пат. За време на т.н. „Преродбен процес“ на НР Бугарија врвот е преименуван во Игуменец, но ова име не успеало да се наметне врз мештаните и посетителите.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Енциклопедия „Пирински край“, том I. Благоевград: Редакция „Енциклопедия“. 1995. стр. 366. ISBN 954-90006-1-3.