Музеј за филистејската култура

Музеј за филистејската култура (המוזיאון לתרבות הפלשתים ע"ש קורין ממן) — археолошки музеј во Ашдод, Израел. Музејот ја истражува културата на Филистејците, кои живееле во областа на градот.

Музеј за филистејската култура
המוזיאון לתרבות הפלשתים ע"ש קורין ממן
PhilistineCultureMuseum.JPG
Поглед на музејот
Основан1990
МестоАшдод, Израел Израел

Музејот е единствениот музеј во светот посветен на културата на Филистејците. Бил првиот музеј отворен во Ашдод во 1990 година.

ГалеријаУреди

Надворешни врскиУреди

Координати: 31°47′57.22″N 34°38′31.39″E / 31.7992278° СГШ; 34.6420528° ИГД / 31.7992278; 34.6420528