Музеј Гугенхајм (Њујорк)

Музејот Соломон Р. Гугенхајм, честопати познат како „Гугенхајм“ е уметнички музеј на 1071 Петта авенија на аголот на Источна 89-та улица на Горна источна страна на Менхетен во Њујорк (град). Тој е постојан дом на континуирано збогатувана колекција на импресионизам, пост-импресионизам, рана модерна уметност и современа уметност, а исто така има специјални изложби во текот на годината . Музејот е основан од Фондацијата Соломон Р. Гугенхајм во 1939 година како Музеј на безпредметно - апстрактно сликарство, под водство на неговиот прв директор, Хила фон Ребај. Музејот го добил своето сегашно име во 1952 година, три години по смртта на неговиот основач Соломон Р. Гугенхајм.

Музеј Гугенхајм - Њујорк (град)
Solomon R. Guggenheim Museum
Поглед од Петта авенија
Карта
Основан1937
Место1071 Петта авенија на 89-та улица
Менхетен, Њујорк Сити
Координати40°46′59″N 73°57′32″W / 40.78306° СГШ; 73.95889° ЗГД / 40.78306; -73.95889Координати: 40°46′59″N 73°57′32″W / 40.78306° СГШ; 73.95889° ЗГД / 40.78306; -73.95889
ТипМузеј на уметност
Посетеност953,925 (2016)
ДиректорРичард Армстронг
Јавен превозSubway: Предлошка:NYCS trains at 86th Street
Bus: Предлошка:NYC bus link
Мреж. местоguggenheim.org Уредете го ова на Википодатоците
Изграден1956–1959
АрхитектФренк Лојд Рајт
Архитектонски стил(ови)Модерен
Критериуми:културно: (ii)
Прогласено:2019 (43rd Сесија на Комитетот за светско наследство)
Дел од:Архитектурата на 20-тиот век на Френк Лојд Рајт
Број1496-008
Регион:Европа и Северна Америка
Прогласено:мај 19 2005 (2005-05-19)
Број05000443
Прогласено:октомври 6 2008 (2008-10-06)
Прогласено:август 14 1990 (1990-08-14)
Број1774 (exterior), 1775 (interior)

Зградата на музејот, значајно дело на архитектурата од 20 век проектирано од Френк Лојд Рајт, предизвика контроверзии за необичната форма на нејзините изложбени простори. Граден бил 15 години. Тој е завршен во 1959 година. Се состои од шесткатна главна галерија во облик на чинија на југ, четирикатен „монитор“ на север и десеткатен анекс на североисток. Главната галерија содржи шесткатна спирална рампа која се протега по нејзиниот периметар, како и централен тавански светларник. Колекцијата Танхаузер е сместена во првите три ката на мониторот, а има дополнителни галерии во анексот и центар за учење во подрумот. Објектот бил проширен со обемни реновирања од 1990 до 1992 година, кога е изграден анексот, а повторно бил реновиран од 2005 до 2008 година.

Збирката на музејот растела со децении и е основана од неколку важни приватни збирки, почнувајќи од онаа на Соломон Р. Гугенхајм. Колекцијата, која опфаќа околу 8.000 дела Предлошка:Од, е споделена со сестринските музеи во шпанскиот град Билбао и на други места. Во 2013 година, речиси 1,2 милиони луѓе го посетија музејот и е домаќин на најзначајните изложби во Њујорк.[1]

Архитектура уреди

Проектот на Рајт за музејот Гугенхајм вклучува геометриски мотиви, како што се квадрати, кругови, правоаголници, триаголници и пастили. Содржи две спирални структури, шесткатна главна галерија на југ и помалиот „отвор“ на север, поврзан со „мост“ на вториот кат. Десеткатниот правоаголен анекс, на североисток, се појавува зад спиралните структури гледани од Централ парк. Зградата ги отелотворува обидите на Рајт „да ја прикаже вродената пластичност на органските форми во архитектурата“. „[Овие геометриски форми сугерираат одредени човечки идеи, расположенија, чувства - како на пример : круг, бесконечност; триаголник, структурно единство; спирала, органски напредок; квадрат, интегритет."

Внатрешност уреди

Основниот дел од внатрешноста на Гугенхајм се состои од делот на север, поголемата главна галерија на југ и сала за предавања под главната галерија. Јужно од главниот влез се наоѓа мало кружно предворје, кое содржи под со метални лаци и низок таван со вдлабнато осветлување.

Триаголното сервисно јадро, на североисточниот агол на главната галерија, содржи лифт и скалила.Скалилата се обвиткуваат околу лифтот, кој е сместен во полукружна оска. Според авторот Роберт МекКартер, Рајт користел „целосни геометрии“ за скалите и рампите бидејќи сакал посетителите да го искусат музејот пеш. Другите простории, како што е кујната за персоналот, беа дизајнирани со заоблена опрема поради необичниот дизајн на ентериерот.

Главна галерија уреди

 
Главната галерија на музејот

Рајт ја дизајнирал главната галерија (исто така опишана како ротонда) како атриум на отворено, опкружен со спирална рампа. Проектот на Рајт се разликувал од конвенционалниот пристап кон распоредот на музеј, во кој посетителите минуваат низ низа меѓусебно поврзани простории. Отворената ротонда им овозможува на гостите да набљудуваат дела на различни нивоата истовремено и комуницираат со гостите на други нивоа[2].

Колекција уреди

Гугенхајм има околу 8.000 дела во својата колекција. Околу 1.700 од овие дела се дел од колекцијата на Гугенхајм. Зградата на музејот има релативно мал капацитет,

Галерија уреди

Наводи уреди

Надворешни врски уреди