Морска змија (роман)

Морска змија или Приказни за Жан-Мари Кабидулен ( француски: Les Histoires de Jean-Marie Cabidoulin) ― авантуристички роман на францускиот автор Жил Верн, објавен за прв пат во 1901 година.

Морска змија
Насловната страница на првото илустрирано издание на француски
АвторЖил Верн
Изворен насловLes Histoires de Jean-Marie Cabidoulin
ИлустраторЖорж Ру
ЗемјаФранција
ЈазикФранцуски
СеријалНеобични патувања бр. 49
ЖанрАвантуристички роман
ИздавачПјер-Жил Етцел
Издадена
1901
Published in English
1967
МедиумТврд повез
ПретходнаСело во воздухот 
СледнаБраќата Кип 

Надворешни врски

уреди