Село во воздухот (француски: Le Village aérien, букв. Воздушно село) ― роман од 1901 година на францускиот автор Жил Верн. Книгата, една од збирката „Необични патувања“ на Верн, е неговиот став за дарвинизмот и човечкиот развој.

Село во воздухот
АвторЖил Верн
Изворен насловLe Village aérien
ИлустраторЖорж Ру
ЗемјаФранција
ЈазикФранцуски
СеријалНеобични патувања бр. 48
ЖанрАвантуристички роман
ИздавачПјер-Жил Етцел
Издадена
1901
МедиумТврд повез
ПретходнаВтора татковина 
СледнаМорска змија 

Наводи

уреди
  • Jules Verne Rediscovered: Didacticism and the Scientific Novel од Артур Б. Еванс.
  • Human Prehistory in Fiction од Чарлс Де Паоло.

Надворешни врски

уреди