Браќата Кип (француски: Les Frères Kip) — авантуристички роман напишан од Жил Верн во 1902 година. Романот е дел од неговата целина „Необични патувања“. Карл и Питер Кип се спасени откако биле заробени на остров во Јужното Море. Тие помагаат да се смири еден бунт на бриг, но потоа се обвинети за убиство на капетанот.

Браќата Кип
Насловната страница на првото илустрирано издание на француски
АвторЖил Верн
Изворен насловLes Frères Kip
ИлустраторЖорж Ру
ЗемјаФранција
ЈазикФранцуски
СеријалНеобични патувања бр. 50
ЖанрАвантуристички роман
ИздавачПјер-Жил Етцел
Издадена
1902
Published in English
2007
МедиумТврд повез
ПретходнаМорска змија 
СледнаПатничка стипендија 

Надворешни врски уреди