Морон (монголски: Мөрөн) е област во Монголија во покраината Хенти. Во 2010 година, неговото население било 1,326.[1]

Морон

Наводи уреди

  1. National Census 2010 (sum level divisions)

47°22′54″N 110°19′01″E / 47.38167° СГШ; 110.31694° ИГД / 47.38167; 110.31694