Милан Павков

Милан Павков (српски: Милан Павков; роден на 9 февруари 1994 година) — српски професинален фудбалер, кој настапува за фудбалскиот клуб Црвена Ѕвезда.Тој е познат по постигнатите голови во историскиот натпревар против Ливерпул во Лигата на шампионите 2018-2019 година во групната фаза.

Милан Павков
Milan Pavkov.jpg
Павков со Црвена Ѕвезда во 2018
Лични податоци
Полно име Milan Pavkov
Роден на 9 февруари 1994 (1994-02-09) (28 г.)
Роден во Нови Сад, СР Југославија[1]
Висина &100000000000001930000001,93 м[2]
Позиција Напад (фудбал) [2]
Клупски податоци
Сегашен клуб Црвена Ѕвезда
Број 9
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2012–2013 Нови Сад 0 (0)
2012–2013 → Младост Бачки Петровац (позајмен) 26 (10)
2013–2015 ШЧК Челарево 54 (26)
2015–2016 Војводина 13 (0)
2016 Раднички Ниш 20 (5)
2017– Црвена Ѕвезда 11 (5)
2017–2018Раднички Ниш (позајмица) 33 (23)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 3 ноември 2018.
† Учества (Голови).

НаводиУреди

  1. „Милан Павков“. Red Star Belgrade official website (српски). Посетено на 3 August 2017.
  2. 2,0 2,1 „Terzić: Pavkov je prava evropska devetka“. Sport Klub (српски). 18 January 2017. Посетено на 3 August 2017.