Милан Мачван (роден на 16 ноември 1989 година) е српски поранешен професионален кошаркар . Висок е 2.06 м, играше на позицијата крилен центар. Тој ја претставуваше и српската кошаркарска репрезентација на репрезентативен план. Тој беше избран од Кливленд Кавалирс со 54-от вкупен пик на драфтот во НБА во 2011 година. [1]

Играчка кариера уреди

Мачван почна да ги врти главите уште пред да ја започне својата сениорска клупска кариера играјќи на јуниорски и кадетски европски и светски првенства како дел од репрезентацијата на Србија. Откако помина низ различни младински нивоа во КК ФМП, тој ја започна својата сениорска кариера во клубот во есента 2007 година, пред сезоната 2007-08 под главниот тренер Влада Вукоичиќ . Тој се појави на пет натпревари во Јадранската лига за нив пред да се префрли во КК Хемофарм во средината на декември 2007 година.

Мачван немал професионален договор за време на неговиот престој во Железник поради тоа што бил малолетник; сепак, кога наполни 18 години во ноември 2007 година, ја доби опцијата да потпише и на некој начин изненадувачки избра да го стори тоа со ривалот КК Хемофарм, кој му плати на Железник 150.000 евра за неговите услуги. [2] Најголемата причина зад неговата одлука да потпише со Хемофарм наместо да остане со Железник лежи во фактот што главниот тренер на Хемофарм, Мирослав Николиќ, исто така беше тренер на Мачван во српскиот тим до 19 години кој го освои Светското првенство на ФИБА до 19 години тоа лето. [3] Неколку месеци подоцна, Николиќ поднесе оставка на функцијата во Хемофарм по низата лоши резултати, а клубот го доведе Влада Вукоичиќ, тренерот на Мачван во Железник, кој во меѓувреме доби отказ.

На натпреварот Nike Hoop Summit во 2009 година, одржан на 11 април во Роуз Гарден во Портланд, Мачван беше МВП на натпреварот со 23 поени, 14 скока и 6 асистенции што го предводеше меѓународниот тим до нивната прва победа од 1998 година. [4] [5]

На 17 декември 2010 година, Мачван потпишал петгодишен договор со претендентите во Евролигата, Макаби Тел Авив. [6] Макван играше во финалето на Евролигата 2010-11, постигнувајќи 3 поени и 4 скока за 12 минути.

На 18 октомври 2011 година, Мачван потпишал едногодишен договор за заем со КК Партизан. [7] Над 10 натпревари во Евролигата, тој имаше просек од 15,3 поени и 8,2 скока по натпревар во кариерата.

На 30 јули 2012 година, Мачван потпишал двегодишен договор со турскиот тим Галатасарај Медицински парк [8] кој исто така се натпреварувал во Евролигата. Поранешниот клуб на Мачван, Макаби Тел Авив доби откуп од 250.000 евра од Галатасарај. [9] [10]

На 17 октомври 2014 година, Мачван потпишал договор со неговиот поранешен клуб КК Партизан до крајот на сезоната. [11]

На 15 јули 2015 година, Мачван потпишал двегодишен договор со италијанскиот клуб ЕА7 Емпорио Армани Милано. [12] Во ноември 2015 година ја скрши десната рака и се очекуваше да пропушти шест недели од акцијата. [13] На 21 јули 2017 година, Мачван потпишал двегодишен договор со германскиот клуб Баерн Минхен. [14] Во јули 2019 година, Мачван потпиша за Алварк Токио од јапонската Б.лига. [15]

На 1 јуни 2020 година, Мачван објави дека се повлекува од својата кошаркарска кариера на 31-годишна возраст. [16] [17]

Кариера после играње уреди

На 6 август 2020 година, Партизан објави дека го ангажирале Мачван како спортски советник на претседателот на клубот. [18] [19] Во ноември 2020 година ја напушти функцијата во Партизан. [20]

Приватен живот уреди

Мачван е роден во Вуковар, во етничко српско семејство. На тригодишна возраст (1992–1993) тој го напуштил Вуковар (кој бил погоден од војна) во Србија со своето семејство, живеејќи во Нови Сад со својата мајка одреден период. На шестгодишна возраст накратко се вратил во Вуковар, каде што започнал да игра кошарка за КК Вуковар. Семејството потоа се преселило во Бачка Паланка во северна Србија. [21]

Неговото семејство има слава на Михољдан (Св. Киријак Отшелник)12. Октомври, а тој рече дека верува во Бог и оди во црква. [21] Има помлада сестра Јелена (родена 1995 г.), која накратко играше одбојка. [21]

Наводи уреди

 1. „Cavaliers Select Irving and Thompson with First and Fourth Overall Picks in The 2011 NBA Draft“. NBA.com. 24 June 2011. Посетено на 12 September 2014.
 2. „Mačvan u Hemofarmu četiri godine, B92, 18 December 2007“ (српски). B92.net. Посетено на 30 September 2011.
 3. „Mačvan na korak od Hemofarma“ (српски). B92.net. 20 November 2007. Посетено на 30 September 2011.
 4. „Mačvan zvezda revije najboljih u Portlandu, MTS Mondo, 12 April 2009“ (српски). Mtsmondo.com. 12 June 2010. Архивирано од изворникот на 2017-08-29. Посетено на 30 September 2011.
 5. „Mačvan se poigrao sa Amerikancima, B92, 12 April 2009“ (српски). B92.net. Посетено на 30 September 2011.
 6. „Maccabi Tel Aviv finally gets Mačvan“. interbasket.net. Архивирано од изворникот на 20 December 2010. Посетено на 18 December 2010.
 7. „PARTIZAN MT:S lands Macvan on loan from Maccabi“. Euroleague. Архивирано од изворникот на 14 April 2013. Посетено на 20 May 2012.
 8. „Milan Macvan Galatasaray Medical Park'ta“. Galatasaray SK. Посетено на 11 August 2012.
 9. Carchia, E. „Galatasaray agreed to terms with Milan Macvan“. sportando.net. Посетено на 30 July 2012.
 10. „Milan Mačvan u Galatasaraju“. B92.net (српски). Посетено на 30 July 2012.
 11. „Mačvan u Partizanu!“. novosti.rs (српски). Посетено на 17 October 2014.
 12. „Milan Macvan is The Man for Olimpia“. Olimpiamilano.com. 15 July 2015. Посетено на 15 July 2015.
 13. „EA7 Milan loses Macvan to broken hand“. euroleague.net. 9 November 2015. Посетено на 11 November 2015.
 14. „Bayern brings aboard former Rising Star Macvan“. Eurocupbasketball.com. 21 July 2017. Посетено на 21 July 2017.
 15. „Ode Mačvan u Japan“. novosti.rs. Посетено на 24 July 2019.
 16. „Milan Mačvan završio karijeru“. b92.net. Посетено на 1 June 2020.
 17. „7DAYS EuroCup on Social Media“. eurocupbasketball.com. 1 June 2020. Посетено на 1 June 2020.[мртва врска]
 18. „Milan Mačvan se vratio u Partizan“. kkpartizan.rs. 6 August 2020. Посетено на 6 August 2020.
 19. „Milan Macvan returns to Partizan as president advisor“. eurohoops.net. 6 August 2020. Посетено на 6 August 2020.
 20. „Mačvan ekspresno napustio Partizan“. b92.net. Посетено на 21 November 2020.
 21. 21,0 21,1 21,2 „Mačvan: Košarka me isčupala iz kandži rata“.

Надворешни врски уреди