Ме-Зочи е округ во Сао Томе и Принсипе, во покраината Сао Томе. Округот има население од околу 35.300 жители, што го прави втор најголем округ во државата. Округот има вкупна површина од 122 км2 и административен центар е Тринидаде.

Ме-Зочи
Mé-Zóchi
округ
Местоположба во државата
Местоположба во државата
Координати: 0°15′N 6°40′E / 0.250° СГШ; 6.667° ИГД / 0.250; 6.667Координати: 0°15′N 6°40′E / 0.250° СГШ; 6.667° ИГД / 0.250; 6.667
ДржаваСао Томе и Принсипе
ПокраинаПокраина Сао Томе
СедиштеТринидаде
Површина
 • Вкупна122 км2 (47 ми2)
Население (2001)
 • Вкупно35.105
 • Густина290/км2 (750/ми2)
Часовен појасUTC (UTC+0)

Демографија Уреди

Историска демографија

  • 1940 18,422 (30.4% од вкупното население)
  • 1950 18,056 (30.0% од вкупното население)
  • 1960 20,374 (31.7% од вкупното население)
  • 1970 20,550 (27.9% од вкупното население)
  • 1981 24,258 (25.1% од вкупното население)
  • 1991 29,758 (25.3% од вкупното население)
  • 2001 35,105 (25.5% од вкупното население)

Инфраструктура Уреди

Округот има училишта, стадион, цркви, плажи, мал плиштад и мало пристаниште.

Поврзано Уреди