Меѓународен универзитет Струга

Меѓународен универзитет Струга (албански:Universiteti Ndërkombetar i Strugës) – универзитет во Република Македонија. Универзитетот има два кампуса сместени во Струга и Гостивар со приближно 2.500 студенти. Меѓународниот универзитет Струга има четири факултети: Економски факултет, Правен факултет, Факултет за политички науки и Факултет за информатички технологии.

Меѓународен универзитет Струга
Меѓународен универзитет Струга
Universiteti Nderkombetar i Struges
ГеслоИнвестирај во својата иднина
ВидПриватен
Основан2005
РекторПроф. д-р Башким Рама
Студенти2500
МестоСтруга и Гостивар
http://www.eust.edu.mk

Факултети и студиски програми[1] уреди

Факултет Студиски програми
Економски факултет
Дипломски Магистерски Докторски
Економија и бизнис Економија и бизнис Докторски по економски науки
Маркетинг и финансиски менаџмент Маркетинг и финансиски менаџмент
Правен факултет
Дипломски Магистерски Докторски
Право Право Докторски по правни науки
Криминолошки и детективски Криминолошки и детективски
Факултет за информатички технологии
Дипломски Магистерски Докторски
Компјутерски науки Деловна информатика Докторски по компјутерски науки
Факултет за политички науки
Дипломски Магистерски Докторски
Дипломатија Дипломатија Докторски по политички науки

Наводи уреди

  1. [http:// https://iust.edu.mk/faculties/ „Меѓународен универзитет Струга“] Проверете ја вредноста |url= (help). eust.edu.mk. Посетено на 6 март 2021.

Надворешни врски уреди