Меѓународен аеродром Бориспил

Аеродромот Бориспил (украински: Міжнародний аеропорт «Бориспіль») е аеродром кој се наоѓа на 6 километри од населенотѕо место Бориспил, и на 29 километри од престолнината на Украина, Киев.

Меѓународен аеродром Бориспил

Міжнародний аеропорт "Бориспіль"
BoryspilAirport2.JPG
IATA: KBPICAO: UKBB
Преглед
Тип јавен
Стопанисувач Civil Government
Опслужува Украина Киев
Место Бориспил
Јазол за
Надм. вис. 130 m / 427 ft
Координати 50°20′41″N 030°53′36″E / 50.34472° СГШ; 30.89333° ИГД / 50.34472; 30.89333 (Boryspil International Airport)Координати: 50°20′41″N 030°53′36″E / 50.34472° СГШ; 30.89333° ИГД / 50.34472; 30.89333 (Boryspil International Airport)
Мреж. место kbp.kiev.ua
Писти
Насоченост Должина Површина
m ft
18L/36R 4,000 13,123 Concrete
18R/36L 3,500 11,483 Concrete
Статистики (2010)
Passengers 6,700,000
Flights 100,000
Source: Official website[1]
Ukrainian AIP at EUROCONTROL[2]
Statistics: passengers Kyiv Post,[3] Flights Boryspil Airport[4]

Аеродромот претставува најголем патнички аеродром во земјата. 62% од авионските превози во Украина ги опфаќа овој аеродром.

Во моментот има две писти, од кои едната е долга 4.000 метри, а другата 3.500 метри.

Решението за изградба на овој аеродром била донесена на 22 јуни 1959 година од страна на Советот на министри.

Во 2002 година аеродромот добил меѓународен сертификат за сообразност (ISO 9001:2000).

НаводиУреди