Меланом, исто така познат како злоќуден меланом, е канцер кој се развива од клетките кои содржат пигмент познати како меланоцити.[1] Меланомите обично се појавуваат на кожата, но ретко може да се појават и на устата, цревата или окото.[1][2] Кај жените најчесто се појавуваат на нозете, додека кај мажите на грбот.[2] Некогаш се развива од бемка кај која настануваат промени како зголемување, гранична неправилност, промена во бојата, чешање или појава на чири.[1]

Меланом
СинонимиЗлоќуден меланом
Меланом со приближна големина од 2.5 cm на 1.5 cm
СпецијалностОнкологија и дерматологија
СимптомиБемка која се зголемува, има неправилни рабови, ја променува бојата, чеша или има појава на чири.[1]
ПричинителиУлтравиолетова светлина (од Сонцето, солариум)[2]
Ризик-факториСемејна историја, голем број на бемки, ослабен имунолошки систем[1]
Дијагностички методТкивна биопсија[1]
Диференцијална дијагнозаСебореична кератоза, лентиго, меланоцитен невус, дерматофибром[3]
ПревенцијаУпотреба на креми за сончање, избегнување на УВ светлина[2]
ТретманХируршка интервенција[1]
ПрогнозаСтапка на петгодишно преживување во САД 98% (локализиран), 17% (дисеминиран)[4]
Честота3.1 милиони (2015)[5]
Смртни случаи59,800 (2015)[6]

Со третман стапката на петгодишно преживување во САД е 98% кај оние со локализирана болест и 17% кај лица кај кои настанала дисеминација.[4]

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 „Melanoma Treatment–for health professionals (PDQ®)“. National Cancer Institute. June 26, 2015. Архивирано од изворникот на 4 July 2015. Посетено на 30 June 2015.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име WCR2014.
  3. Goldstein, BG; Goldstein, AO (1 April 2001). „Diagnosis and management of malignant melanoma“. American Family Physician. 63 (7): 1359–68, 1374. PMID 11310650.
  4. 4,0 4,1 „SEER Stat Fact Sheets: Melanoma of the Skin“. NCI. Архивирано од изворникот на 2014-07-06.
  5. GBD 2015 Disease and Injury Incidence and Prevalence, Collaborators. (8 October 2016). „Global, regional, and national incidence, prevalence, and years lived with disability for 310 diseases and injuries, 1990–2015: a systematic analysis for the Global Burden of Disease Study 2015“. Lancet. 388 (10053): 1545–1602. doi:10.1016/S0140-6736(16)31678-6. PMC 5055577. PMID 27733282.
  6. GBD 2015 Mortality and Causes of Death, Collaborators. (8 October 2016). „Global, regional, and national life expectancy, all-cause mortality, and cause-specific mortality for 249 causes of death, 1980–2015: a systematic analysis for the Global Burden of Disease Study 2015“. Lancet. 388 (10053): 1459–1544. doi:10.1016/s0140-6736(16)31012-1. PMID 27733281.