Марија Габриела де Фарија

Марија Габриела де Фарија (шпански: María Gabriela de Faría; 11 септември 1992) е венецуелска глумица и пејачка, подобро позната како Иза - Изабела Паскуали од Никелодеон серијата ИЗА[1].

Марија Габриела Де Фариа
Роден(а)септември 11 1992 (1992-09-11) (29 г.)
Каракас, Венецуела Венецуела
ЗанимањеГлумица, Пејачка
María Gabriela de Faría en el show musical de ISA TKM - 4582441704.jpg

КариераУреди

Марија Габриела ја започнува својата кариера со глумењето во Trapos Intimos а подоцна стануца попозната во Венецуелската теленовела "Ser Bonita No Basta" - Андреина и "Túkiti, Crecí de Una" од RCTV во која таа ја глумеше хероината Венди. Глумеше и во сапуницата "Toda una dama" каде што се запознава со љубовта на нејзиниот живот, Реиналдо Пече Заварче

Иза ПаскуалиУреди

Изабела Паскуали (ИЗА) е иста како М.Г, многу романтична, луда, заљубена, харизматична, мила и убава девојка која ненадејно се зањубува во момче од нејзиното училиште, Алехандро Руиз-Алекс (која личност ја толкува Реиналдо Пече Заварче). Но, Иза не може да го освои бидејќи на патот и застанува богатата девојка од училиштето, Кристина Рикалде (Милена Торес). Најдобра пријателка на Иза е Линда Луна Џена-Гордилинда (Микаела Кастелоти). Во приватниот живот, Марија Г. и Реиналдо велат дека се во врска веќе 3 и пол години. Тие имаат снимено две серии заедно од која едната има 2 сезони а се снима и трета.

Година Серија Улога
2008-2010 Грачи Миа Новоа
2008-2010 Шокирани мисли Мара
2008-2010 ИЗА Изабела Пасквали
2007 Целата е дама Елена Трухило Лаја
2006-2007 Тукити, пораснав Венди
2005 Биди убава без престан Андреина
2003 Госпоѓата од Карденас (нејзе)
2002 Интимни Партали Марифе

НаводиУреди