Марио Касас Сиера (шпански: Mario Casas Sierra; р. 12 јуни 1986) е шпански глумец, роден на во А Коруња, Галиција, Шпанија.

Mario Casas.jpg

КариераУреди

Марио Касас ја започнал својата кариера со појавата во телевизиската серија „Опсесија“ , „Лични мотиви“ и „Жени“. Тој дошол до внимание на домашните медиуми со филмот „Летен дожд“ од 2006г. Касас доби меѓународна публика со ликот на Аитар Караско во серијата „Мажите на Пако“ , во која глуми ос 2007-2010. Во 2010 Касас глуми во „Три метра над небото“ со Марија Валверде. Тој беше шпански филм со најголема заработувачка на годината. Продолжението „Те сакам“ , каде Касас глуми со Клара Лаго , имало премиера во 2012.

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди