Те посакувам (филм)

Те посакувам (шпански: Tengo ganas de ti) е второто продолжение на филмот Три метри над небото кој достигна огромна популарност во светски рамки, а посебно од страна на тинејџерите.

„Те посакувам“
Рекламен постер
РежисерФернандо Гонсалес Молина
Главни улогиМарио Касас
Марија Валверде
Клара Лаго
Марина Салас
Алваро Сервентас
Диего Мартин
Антонио Велазгуез
Нереа Камачо
Карме Елиас
Кристина Плазас
Џорди Бош
Луси Фернандес
Џоан Кросас
СтудиоZeta Cinema
Antena 3 Films
Cangrejo Films
Globomedia Cine
ДистрибутерWarner Bros. Pictures International España
Премиера22 јуни 2012
Времетраење103 минути
ЗемјаСАД
ЈазикШпански јазик
Бруто заработка12.100.000 €

Снимањето на филмот започнува на 28 октомври 2011, а својата премиера ја доживаува во Мадрид на 22 јуни 2012 година. Филмот е сниман на различни локации во Барселона и Герона, под режисерска палка на Фернандо Гонсалес Молина. Филмот е од продукцијата „Zeta Cinema“, „Antena 3 Films“, „Cangrejo Films y Globomedia Cine“ во соработка со „Antena 3“, „La Sexta y Canal Plus“.

Кратка содржина уреди

Аче, се враќа во Барселона, откако помина 2 години во Лондон, обидувајќи се да го заборави раскидот со Баби. Во неговиот живот се вплеткува авантурата со Гин, но подоцна ќе се најде во безизлезна ситуација, бидејќи ќе разбере дека неговата љубов со Баби сè уште не е заборавена.

Улоги уреди