Мариборски замок

замок во Словенија

Мариборски замок — замок во Марибор во Словенија. Објектот датира од 15 век.

Мариборски замок
Mariborski grad
Поглед на замокот
Карта
Општи податоци
ГрадМарибор
ЗемјаСловенија