Марија Брито (1947 година во Хавана, Куба) е кубанско-американски уметник специјализирана за сликарство, скулптура и инсталации.

Ран живот и образование уреди

Брито влегла во Соединетите Држави по пат на масовната егзодус Операција Петар Пан, а нејзините родители ја следеле во 1962 година.[1][2][3] Брито ја доби својата диплома за ликовни уметности на Меѓународниот универзитет во Флорида (ФИУ) во 1978 година, а во 1979 година се здоби со магистер по ликовни уметности на Универзитетот во Мајами, Корал Гејблс, Флорида.[1][2]

Индивидуални изложби уреди

 • 1980 - Галеријата на 24, Мајами, Флорида, EEUU,
 • 1985 – „Марија Брито Авелана, Џорџ Домбек, Лери Роудс“, Центар за современа уметност на Флорида, Тампа, Флорида.
 • 1989 година – „Марија Брито Авелана: Неодамнешна скулптура““, Интерамериканска уметничка галерија, Мајами, Флорида.
 • 1989 година – Музеј на современа шпанска уметност ( MoCHA ), Њујорк.
 • 1991 година - „Марија Брито: ретроспектива“, галерија на Универзитетот Бери, Мајами Шорс, Флорида.
 • 1991 година - „Марија Брито: ретроспектива“ Уметничка галерија Ен Жафе, Беј Харбор, Флорида.

Награди уреди

 • 1977 година – извонредност во уметноста – Меѓународниот универзитет во Флорида, Мајами, Флорида, САД;
 • 1980 – Награда за заслуги – Grove House, Coconut Grove, Мајами, Флорида, САД;
 • 1988 – Награда за стипендија за индивидуални уметници – Стејт департмент на Флорида, Флорида, САД;
 • 1988 – Грант на фондацијата Полок-Краснер, САД

Колекции уреди

Нејзините дела може да се најдат во неколку постојани збирки:

 • Арчер М. Хантингтон уметничка галерија, Универзитетот во Тексас во Остин, Остин, Тексас
 • Музеј на уметност Блантон [4]
 • Cintas Collection Inc, Њујорк Сити
 • Колеџот Мајами-Дејд, кампусот Кендал, Мајами, Флорида
 • Олимписки парк за скулптури, Сеул, Кореја
 • Американскиот музеј за уметност Смитсонијан, Вашингтон, ДЦ[1]
 • Систем на јавна библиотека Мајами-Дејд, Мајами, Флорида

Наводи уреди

 1. 1,0 1,1 1,2 „María Brito | Smithsonian American Art Museum“. americanart.si.edu.
 2. 2,0 2,1 „Oral history interview with María Brito, 1997 October 25“. www.aaa.si.edu (англиски).
 3. „Brito, Maria: 1947—: Painter, Sculptor | Encyclopedia.com“. www.encyclopedia.com.
 4. „Blanton Museum of Art - La concepción [The Conception]“. collection.blantonmuseum.org.
 • Хосе Веигас-Самора, Кристина Вивес Гутиерез, Адолфо В. Нодал, Валија Гарзон, Денис Монтес де Ока; Меморија: Кубанска уметност на 20 век ; (Калифорнија/Меѓународна уметничка фондација 2001);ISBN 978-0-917571-11-4
 • Хосе Виегас; Меморија: Artes Visuales Cubanas Del Siglo Xx ; (Калифорнија меѓународни уметности 2004); (in Spanish)
 • Хуан А. Мартинес, Марија Брито ; (Универзитет во Минесота Прес, 2008);ISBN 978-0-89551-108-9

Надворешни врски уреди