Маниса (покраина)

Маниса (турски: Manisa) е провинција во југозападна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Маниса . Покраината има 1 260 169 жители (2006) и плоштина од 13 120 кв.км. Разделен е на 16 општини. Исто така во османлискиот период се сметала како отскочна даска за престолот односно кој принц ќе упправувал тука имал најголеми шанси да стане султан.

Manisa
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Manisa во Турција
Местоположба на покраината Manisa во Турција
ЗемјаТурција
Површина
 • Total13,810 км2 (5,332 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total1.379.484
 • Густина100,000/км2 (260,000/ми2)
Повик. бр.0236
Рег. таб.45

НаводиУреди

Координати: 38°44′58″N 28°07′22″E / 38.74944° N; 28.12278° E / 38.74944; 28.12278