Мал градски парк (Струмица)

Малиот парк е урбан парк сместен во строгиот градски центар во Струмица, веднаш до зградата на Собранието на Општина Струмица. Неговата површина изнесува 3,250 квадратни метри[1]. Во паркот се откриени споменици за Петте струмички студенти, македонскиот фолклорен пејач Гоце Арнаудов и споменик посветен на националниот празник 11 октомври[2].

Мал парк
Видурбан парк
МестоСтрумица, Македонија Македонија
Површина3,250 м2
Сопственик Струмица
Статусотворен

Наводи уреди

  1. „Официјално мрежно место на Општина Струмица“. Архивирано од изворникот на 2017-12-21. Посетено на 2017-12-23.
  2. ФОТО: Гоце Арнаудов доби споменик во Струмица