Споменик „11 Октомври“ - Струмица

Споменикот 11 Октомври — споменик кој се наоѓа во Струмица, Македонија. Споменикот е посвете на македонскиот национален празник 11 октомври.

Споменик „11 Октомври“
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Македонија Струмица" does not exist
Општи податоци
МестоОпштина Струмица
АдресаМал градски парк
ГрадСтрумица
ЗемјаМакедонија Македонија
Координати41°26′11.7″N 22°38′14.7″E / 41.436583° СГШ; 22.637417° ИГД / 41.436583; 22.637417
Почната1949
Завршена1949
СопственикОпштина Струмица

Споменикот бил прво обележје подигнат по ослободувањето на територијата на Струмица. Тој бил официјално отворен на 11 октомври 1949 година. Споменикот се наоѓа во горниот дел од Малиот градски парк, во центарот на градот. Зазема централно место од паркот. Споменикот бил изграден од бетон во форма на пирамида на која има од двете страни мермерни плочи со ист текст[1].

Наводи

уреди